Forum ...::: IMPERIUM  ROMANUM :::... Strona Główna ...::: IMPERIUM ROMANUM :::...
Forum poświęcone Cesarstwu Rzymskiemu i nie tylko. Moribus antiquis stat res Romana virisque.
 
 » FAQ   » Szukaj   » Użytkownicy   » Grupy  » Galerie   » Rejestracja 
 » Profil   » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   » Zaloguj 

Archeolodzy na tropie XIV-wiecznego kościoła

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ...::: IMPERIUM ROMANUM :::... Strona Główna -> Archeologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mater castrorum
Ekwita



Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 23:00, 16 Lis 2006    Temat postu: Archeolodzy na tropie XIV-wiecznego kościoła

Gorzowscy archeolodzy przypuszczają, że mogli natrafić na ślady XIV-wiecznego kościoła św. Jerzego. W marcu podczas prac ziemnych przy budowie nowego ronda robotnicy natrafili na ludzkie pochówki. W miarę postępu prac archeologicznych z ziemi zaczęły się wyłaniać średniowieczne fundamenty.

Jak zaznaczyła archeolog z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Małgorzata Pytlak, to jednak tylko bardzo ostrożne przypuszczenie nie potwierdzone jeszcze przez specjalistę z zakresu architektury.

Stanowisko archeologiczne znajduje się w miejscu prowadzenia prac związanych z budową ronda przy remontowanym Moście Staromiejskim w Gorzowie. Do tej pory w głębokich na ok. 3 metry wykopach odkryto tam szczątki 25 osób i 20 grobów.

Początkowo pojawiła się hipoteza, że w tym miejscu może być zbiorowa mogiła żołnierzy z XVII wieku, jednak późniejsze znaleziska zaczęły jednoznacznie wskazywać, że chodzi o cmentarz, prawdopodobnie z okresu średniowiecza. Niewykluczone, że blisko niego stała świątynia.

„W przekazach historycznych jest mowa o tym, że na Zawarciu (dzielnica Gorzowa) w XIV wieku istniał kościół pw. świętego Jerzego. Na razie jest jednak za wcześnie, aby jednoznacznie stwierdzić, czy natrafiliśmy właśnie na jego fundamenty, być może chodzi o zupełnie inny obiekt” – mówi Pytlak.

Dotychczas archeolodzy odkryli jedynie niewielki fragment fundamentów. Kluczowe może okazać się odsłonięcie całego zarysu budynku. Stwierdzili natomiast, że owe fundamenty są wykonane charakterystyczną dla późnego średniowiecza techniką - z kamienia łączonego zaprawą wapienną; w ziemi znaleziono także fragmenty gotyckiej cegły i ceramikę z tego okresu.

Kroniki podają, że do końca XVI wieku na lewobrzeżnej części miasta stał średniowieczny kościół św. Jerzego; jego dalsze losy nie zostały udokumentowane. Nie ma jednak jasno sprecyzowanego miejsca, w którym miałaby się znajdować ta świątynia.


[źródło: PAP - Nauka w Polsce, [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ...::: IMPERIUM ROMANUM :::... Strona Główna -> Archeologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
subMildev free theme by spleen & Programosy
Regulamin